fotka-15asa.jpg

’Pravda za sve’ u Singapuru: kako pravda po meri čoveka funkcioniše u praksi

Na poziv Međunarodnog udruženja za sudsku administraciju (International Association for Court Administration, IACA), USAID-ov projekat ’Pravda za sve’ učestvovao je na godišnjoj konferenciji koja je od 11. do 14. novembra održana u Singapuru. Preko 240 učesnika iz 53 zemlje prisustvovalo je događaju koji je obeležio 20 godina postojanja i rada IACA-e.

 

Tema ovogodišnje konferencije bila je „Izgradnja poverenja u pravosuđe“. Kroz razmenu iskustava i najboljih praksi učesnici su se fokusirali na ključna pitanja koja oblikuju budućnost pravosudnih sistema na globalnom nivou, kao što su:

  • prevazilaženje izazova koje za sobom povlači upotreba veštačke inteligencije u radu pravosuđa;

  • epidemija lažnih vesti i dezinformacija i njihov uticaj na poverenje u rad pravosuđa;

  • pristup pravdi;

  • dostizanje kriterijuma izvrsnosti u pravosuđu.

 

„Poverenje je osnovna vrednost za pravosuđe, jer ono uspostavlja njegov kredibilitet u društvu kojem služi. Ništa nije štetnije od dezinformacija, koje potkopavaju temelje pravosudnog sistema. Delovanje u dobroj veri, davanje primera drugima, podsticanje timskog rada i odgovornost su ključne prakse na koje se moramo osloniti”, istakao je u svom pozdravnom govoru predsednik IACA-e, profesor doktor Luis Marija Palma.

 

Izlagači iz različitih zemalja predstavili su svoja iskustva sa primenom veštačke inteligencije i inovacija u svakodnevnom radu pravosuđa. Čini se da je trenutni konsenzus u stručnoj javnosti takav da se AI-ju poverenje poklanja za zadatke poput softvera za pretvaranje govora u tekst, sumiranje izjava i pregled dokaza. Neki predstavnici pravosuđa vide mogućnost primene i u izradi nacrta presuda i testiranju alata za bolji pristup pravdi, dok za većinu učesnika konferencije predviđanje ishoda predmeta na osnovu iznetih dokaza i činjenica kao i donošenje odluka u predmetima i dalje treba da bude rezervisano za ljude.

 

Pored žive rasprave o AI-u, posebno efektna bila su izlaganja kolega iz Malezije o mobilnim sudovima koji izlaze na teren, do teško pristupačnih delova zemlje i omogućavaju stanovništvu da ostvari ili zaštiti svoja prava u neposrednoj interakciji u njihovim lokalnim zajednicama, kao i primeri i iskustva iz samozastupanja u Singapuru i Trinidadu i Tobagu. Domaćini iz singapurskog pravosuđa impresionirali su prisutne svojim inicijativama za unapređenje pristupu pravdi za sve grupe stanovništva, kao i efikasnim internim procesima za učenje i upravljanje znanjem u okviru same sudske uprave.

 

Predstavnici projekta ’Pravda za sve’ – Dragana Lukić i Momčilo Živadinović, zajedno su sa projektnom menadžerkom USAID-a Srbija, Milenom Jenovai, predstavili nov princip na osnovu koga je naš projekat i koncipiran, a to je pravda po meri čoveka. Uz osvrt na prethodnih 20 godina realizacije inicijativa USAID-a u sektoru vladavine prava, predstavili smo aktivnosti projekta koje se delom oslanjaju i na projekat ’Otvorena vrata pravosuđa’, koji je predstavljen učesnicima prošlogodišnje konferencije u Buenos Airesu. Naglasak je stavljen na aktivnosti koje omogućavaju veće učešće lokalnih zajednica u definisanju prioriteta i potreba kada je u pitanju univerzalan pristup pravdi, kao i na saradnju sa IT sektorom na iznalaženju rešenja koja omogućavaju unapređenje pristupa pravosuđu. Izlaganje smo zaokružili predstavljanjem inicijativa iz domena besplatne pravne pomoći i zaštite žrtava rodno zasnovanog nasilja. Delegaciju koja nas je predstavljala na konferenciji činile su i Katarina Golubović, predsednica YUCOM-a koji je partnerska organizacija u realizaciji projekta, kao i naša direktorka komunikacija, Milena Milović Blagojević.

 

Zahvaljujemo se organizatorima konferencije na izuzetnoj atmosferi u kojoj je ovaj stručni skup održan, koja je omogućila intenzivno učenje i razmenu iskustava, kao i zanimljive susrete i neformalno druženje. Posebno se radujemo što ćemo učesnike naredne godišnje konferencije IACA-e imati prilike da pozdravimo naredne godine u Beogradu!

 

 

Prijavite se

Pretraga

Alati Pristupačnosti