20241204131755.jpg

Pomoć i podrška žrtvama krivičnih dela – radionica za studente

U saradnji sa Forumom sudija Srbije, uz podršku Pravosudnog istraživačkog centra, juče smo u Nišu, uz gostoprimstvo Višeg suda i Pravosudne akademije, okupili studente prava i psihologije na radionici posvećenoj temi pomoći i podrške žrtvama krivičnih dela. Cilj radionice bio je da među studentima završnih godina ova dva fakulteta – budućim pravnicima i psiholozima – unapredimo svest o neophodnosti psihološke podrške od strane stručnih lica za sve žrtve i posebno osetljive svedoke koji prolaze kroz krivični postupak, od samog početka – prijave krivičnog dela, kao i tokom svih narednih koraka u postupku.

 

Okupljene studente najpre su pozdravili predsednik Višeg suda u Nišu, Tomislav Trajković i sudija Ivana Milovanović, dok je saradnica Katarina Kocić predstavila način na koji služba za pomoć i podršku žrtvama funkcioniše u ovom sudu.

 

Dr Darko Dimovski, profesor niškog Pravnog fakulteta, govorio je o važnosti dobijanja verodostojnog iskaza od žrtava i svedoka za dalji tok krivičnog postupka jer sudska praksa pokazuje da se u predmetima u kojima postoje drugi dokazi ali ne i svedočenje oštećenih mahom krivične prijave odbacuju.

 

Psihoterapeutkinja Andrijana Radoičić Nedeljković istakla je važnost uključivanja psihologa u rad sa žrtvama i svedocima krivičnih dela pre svega kako bi se sprečila retraumatizacija i sekundarna viktimizacija. Nažalost, statistika ukazuje da u Srbiji tokom trajanja krivičnog postupka žrtva 7 do 11 puta ispriča svoju priču pre donošenja presude čime se rizikuje produbljivanje traume i snažan uticaj na ponašanje, emocije i pamćenje oštećenih. Primena trauma informisanog pristupa gde psiholog pruža osećaj sigurnosti, gradi poverenje u odnosu uz uvažavanje kulture i identiteta, te uspostavlja saradnju i osnažuje žrtvu ključan je alat u radu sa oštećenima u krivičnom postupku.

 

Sudija Vrhovnog suda u penziji, Biljana Sinanović i sudija Višeg suda u Nišu, Ivana Milovanović predstavile su studentima iskustva i izazove sa kojima se suočavaju u sudskoj praksi. Takođe, za studente je organizovan obilazak posebne prostorije u sudu koja uz primenu audio i video tehnologije omogućava maloletnim učesnicima u postupku i žrtvama da svedoče bez fizičkog prisustva u sudnici.

 

Svojim aktivnim učešćem i diskusijom tokom radionice studenti su pokazali da razumeju značaj obostranog razumevanja i poznavanja kako pravnog tako i psihološkog aspekta u radu sa žrtvama. Radionica je neke od njih možda zainteresovala da se prijave i kao volonteri podrže rad službe za pomoć i podršku žrtvama u Višem sudu u Nišu, što je u skladu sa postojećim propisima ali još nije zaživelo u praksi.

 

Prijavite se

Pretraga

Alati Pristupačnosti