idpd-logo-en.jpg

Obeležavamo Međunarodni dan osoba sa invaliditetom

Nesmetan i nediskriminatorski pristup pravdi za osobe sa invaliditetom jedno je od načela UN konvencije o pravima osoba sa invaliditetom. U skladu sa našim vodećim principom pravde po meri čoveka, od početka realizacije projekta radimo na utvrđivanju prepreka sa kojima se osobe sa invaliditetom suočavaju prilikom interakcije sa pravosudnim institucijama, te načinima kako da se postojeće barijere prevaziđu.

 

U tome nam je posebno bilo dragoceno partnerstvo sa Nacionalnom organizacijom osoba sa invaliditetom, NOOIS i Forumom mladih sa invaliditetom koji su tokom ove godini realizovali dva granta usmerena na unapređenje pristupu pravdi za ovu posebno osetljivu grupu građana.

 

U saradnji sa NOOIS-om i njihovim partnerima iz Saveza gluvih i nagluvih Srbije objavili smo dva vodiča – o pravu na besplatnu pravnu pomoć i o ostavinskom postupku – u prevodu na srpski znakovni jezik, uz titl i audio-deskripciju.

 

NOOIS je takođe izradio materijal za obuku sudija na temu komunikacije i pristupa prema osobama sa različitim vrstama invaliditeta u sudnici. U okviru obuke na temu proceduralne pravde i komunikacije u sudnici, sa čijom realizacijom započinjemo ove nedelje za sudije građanskih odeljenja sudova širom Srbije, u saradnji sa Forumom sudija Srbije i Pravosudnom akademijom, Ivanka Jovanović će ispred NOOIS-a takođe biti jedan od predavača i pomoći da sudije dodatno senzibilišemo na temu odnosa prema osobama sa invaliditetom kada se nađu u sudnici.

 

Jedan od prioriteta našeg projekta je i rad sa budućim generacijama pravnika i unapređenje svesti mladih ljudi o postojećoj diskriminaciji u društvu i načinima da kod sebe prepoznaju, osveste i promene pristup ranjivim grupama građana. U saradnji sa Pravnim fakultetom Univerziteta Union smo zato seriju tribina ’Ponedeljkom u 5’ ove akademske godine upravo započeli sa temom položaja osoba sa invaliditetom u pravnom sistemu i društvu u opšte. Sagovornik na temu 'Ravnopravnost, jednake mogućnosti, inkluzija i druge priče' bio je Nikola Radojlović, državni službenik, aktivista za prava osoba sa invaliditetom i komičar sa višegodišnjim iskustvom u svakoj od navedenih oblasti.

 

Lokalna udruženja osoba sa različitim vrstama invaliditeta deo su lokalnih Saveta za pravdu po meri čoveka koje smo tokom protekle godine formirali u Nišu, Pirotu, Somboru, Vršcu, Požegi i Pančevu. Osnovni sud u Požegi  - vodeća institucija Saveta u ovoj lokalnoj zajednici – prošle nedelje organizovao je Otvorena vrata suda za korisnike Društva za cerebralnu paralizu i plegije opština Požega i članove njihovih porodica. Oni su imali priliku da obiđu sud i upoznaju se sa načinom na koji funkcioniše, kao i da prisustvuju suđenjima iz građanske materije.

 

U saradnji sa najvećim prekršajnim sudom u Srbiji – Prekršajnim sudom u Beogradu – na inicijativu predsednice suda, sudije Olivere Ristanović, prošle nedelje završili smo nekoliko intervencija na zgradi suda koje će omogućiti lakši fizički pristup za osobe u invalidskim kolicima. Jasno je obeležena staza koja od parkinga ispred suda vodi ka ulazu za osobe sa invaliditetom koji je opremljen interfonom i omogućava direktnu komunikaciju sa sudskom stražom koja od ulaza usmerava osobu u kolicima do sudnice na istom nivou zgrade kako bi se lakše moglo pristupiti ročištu u sudu.

 

Svesni važnosti pravde za sve, nastavljamo aktivnosti i u predstojećoj godini.

 

Prijavite se

Pretraga

Alati Pristupačnosti