U saradnji sa Osnovnim sudom u Kraljevu, u utorak, 19. novembra 2024. godine, USAID-ov projekat ‘Pravda za sve’ organizovao je još jedna tematska otvorena vrata suda. Ovoga puta bavili smo se temom primene hitnih mera za sprečavanje nasilja u porodici.
Ova tematska otvorena vrata okupila su relevantne stručnjake koji su govorili o hitnim merama za sprečavanje porodičnog nasilja i odgovarali na pitanja građana. Sagovornice su bile Jelena Spasić, sudija Osnovnog suda u Kraljevu, Bojana Vojmilović Veselinović, javna tužiteljka Osnovnog javnog tužilaštva u Kraljevu, i Sonja Jaćović, pedagog i rukovodilac Službe za zaštitu dece i mladih u Centru za socijalni rad u Kraljevu. Moderatorka događaja bila je advokatica Kristina Todorović, ekspert za pravdu po meri čoveka.
Događaju je prisustvovalo oko 20 građana koji su aktivno učestvovali u diskusiji, što ukazuje na veliki interes javnosti za temu porodičnog nasilja i efikasnost hitnih mera.
Na skupu su razmatrane ključne teme u vezi sa sprečavanjem nasilja u porodici uključujući ulogu tužilaštva u sprečavanju i procesuiranju slučajeva porodičnog nasilja. Tužiteljka Vojmilović Veselinović objasnila je korake koje tužilaštvo preduzima od momenta prijave nasilja, uključujući saradnju sa policijom i sudovima. Posebno je istakla značaj doslednog praćenja slučajeva, kako bi se sprečilo ponavljanje nasilja, kao i važnost ohrabrivanja žrtava da nasilje prijave.
Sudija Jelena Spasić govorila je o hitnim merama koje sudovi mogu izreći u skladu sa Zakonom o sprečavanju nasilja u porodici. Istakavši važnost hitnosti postupanja, objasnila je proceduru izricanja privremenih mera zaštite žrtava, kao što su udaljenje nasilnika iz doma i zabrana kontakta sa žrtvom. Posebno je naglasila potrebu da žrtve budu upoznate sa svojim pravima i mehanizmima zaštite.
Sonja Jaćović, pedagog, predstavila je iskustva Centra za socijalni rad u radu sa žrtvama porodičnog nasilja, pre svega prilikom inicijalnog kontakta sa žrtvama i ulozi centra u koordinaciji sa drugim institucijama.
Panelistkinje su se složile da je neophodno jačanje saradnje između sudova, tužilaštva, policije, centara za socijalni rad i drugih institucija radi brže i efikasnije primene hitnih mera, te doslednog praćenja svakog predmeta kako bi se ponovno nasilje sprečilo i unapredilo poverenje u institucije. Takođe, ključna je i edukacija građana o mehanizmima zaštite i hitnim merama kroz organizovanje radionica i kampanja informisanja koje mogu pomoći u boljem razumevanju prava žrtava i dostupnih resursa. Pored toga, potrebno je obezbediti veće resurse za psihološku podršku žrtvama, kao i razvijati programe osnaživanja koji će pomoći žrtvama da steknu nezavisnost i vrate kontrolu nad svojim životima.