U saradnji sa Osnovnim sudom u Zrenjaninu, u četvrtak, 5. decembra 2024. godine, organizovana su tematska otvorena vrata na temu nasilja u porodici. Skup, kome je prisustvovalo preko 20 učesnika, okupio je relevantne stručnjake koji su razgovarali o pitanjima porodičnog nasilja i odgovarali na pitanja građana.
Događaj je počeo predstavljanjem alarmantnih statistika o porodičnom nasilju u Srbiji, uključujući podatak da je u periodu od 2011. do 2023. godine ubijeno 406 žena i devojaka, dok je samo u 2024. godini ubijeno 17 žena u slučajevima porodičnog ili seksualnog nasilja.
Panelistkinje na ovim tematskim otovorenim vratima bile su Ivana Vojin, sudija Osnovnog suda u Zrenjaninu, Dragana Mojsin, javna tužiteljka Osnovnog javnog tužilaštva u Zrenjaninu, i Sandra Perić, direktorka Komore sociajlne zaštite. Događaj je moderirala Una Danilović, pravna savetnica Komiteta pravnika za ljudska prava (Jukom).
Sudija Vojin istakla je važnost Zakona o sprečavanju nasilja u porodici, objašnjavajući mehanizme za izricanje hitnih mera, kao što su udaljenje nasilnika iz doma i zabrana kontakta sa žrtvom. Govorila je o važnosti informisanja žrtava o njihovim pravima i procedurama zaštite, kao i o ulozi sudova u zaštiti najugroženijih.
Javna tužiteljka Mojsin naglasila je preventivnu prirodu Zakona o sprečavanju nasilja u porodici i ukazala na korake koje tužilaštvo preduzima u slučajevima prijave nasilja, ističući značaj saradnje sa policijom i drugim institucijama. Naglasila je potrebu za efikasnim i doslednim praćenjem slučajeva kako bi se sprečilo ponavljanje nasilja, sa čim se sudija Vojin složila, dodavši da zajedničkim delovanjem svih relevantnih aktera nasilje može biti sprečeno pre nego što se dogodi.
Sandra Perić, direktorka Komore socijalne zaštite, objasnila je ulogu centara za socijalni rad u radu sa žrtvama porodičnog nasilja. Govorila je o značaju prepoznavanja nefizičkih oblika nasilja, poput psihološkog, ekonomskog i seksualnog zlostavljanja. Posebno je istakla šta sve obuhvata pojam rodno zasnovanog nasilja, naglašavajući važnost pružanja specijalizovane podrške žrtvama.
Ključna pitanja koja su razmatrana obuhvatala su kako prijaviti nasilje i koje su obaveze nadležnih organa; kako sprečiti sekundarnu viktimizaciju žrtava; uloga socijalnih službi u podršci deci koja su direktne ili indirektne žrtve nasilja u porodici i dr.
Učesnici su se složili da je edukacija građana o mehanizmima zaštite i nefizičkim oblicima nasilja prioritet, uz organizovanje radionica i javnih kampanja. Takođe, neophodno je obezbediti veće resurse za psihološku podršku žrtvama i razvoj programa osnaživanja koji će pomoći žrtvama da prevaziđu posledice nasilja.