Bez obzira na to kome se prvo obratiš i prijaviš (školi, vrtiću, rođaku...), te informacije se prosleđuju policiji.
Podsetnik: policija je dužna da štiti ne samo tvoju bezbednost, već i bezbednost svih drugih lica.
Nakon tvoje prijave, policija je dužna da uradi sve kako bi otkrila osobu koja ti je učinila neko zlo i prikupila dokaze da ta osoba bude kažnjena na odgovarajući način. Odmah po prijemu prijave, policija će kontaktirati s nadležnim javnim tužiocem.
S detetom, u prisustvu roditelja ili staraoca, razgovaraće policijac/policajka koji imaju posebna znanja iz oblasti prava deteta, u posebno opremljenim i za decu prilagođenim prostorijama.
Pozivanje deteta isključivo ide preko roditelja ili staraoca. Razgovor s detetom u policiji ne sme da traje duže od četiri sata i niko ne može prisiliti dete da kaže nešto što ne želi. Zakonom određena maksimalna dužina razgovora s detetom u praksi nije preporučljiva i isključivo zavisi od okolnosti izvršenja krivičnog dela.
O obavljenom razgovoru se obavezno obaveštava nadležni javni tužilac. Biće obavešten i centar za socijalni rad.
Obavljanje razgovora u policiji s detetom zavisiće i od uzrasta deteta. Deca predškolskog uzrasta, po pravilu, biće ispitana od strane veštaka psihologa.
Nalog za psihološko veštačenje deteta određuje javni tužilac. U tom slučaju, policija će obaviti razgovor samo s roditeljima ili zakonskim zastupnikom, starateljom, usvojiocem.
SAVET ZA RODITELJE: Treba da budete upoznati s tim koji su državni organi zaduženi za zaštitu interesa deteta.
Svi državni organi koji preduzimaju radnje u postupku gde je dete žrtva (policija, javno tužilaštvo, centar za socijalni rad) dužni su da spreče dodatnu traumatizaciju i viktimizaciju deteta žrtve, i to tako što dete neće saslušavati više puta pred različitim organima od strane različitih lica.