Dete – maloletno lice
Dete u krivičnom postupku je svaka osoba koja nije navršila 14 godina života. Maloletno lice je svaka osoba koja nije navršila 18 godina života.
Ne brini! I kao dete i kao maloletno lice imaš pravo da budeš saslušan i zaštićen. Postoji čitav niz pravila koja su propisana radi tvoje zaštite.
Žrtva – oštećeni
Žrtva je reč koja se koristi u svakodnevnom životu i koju svi razumeju, jer ona podrazumeva fizičku, psihičku, emotivnu ili materijalnu štetu. Oštećeni je reč koja je regulisana zakonom i podrazumeva lice čija su lična ili imovinska prava povređena ili ugrožena izvršenjem krivičnog dela. Na primer, imovinsko pravo ti je ugroženo ako ti je neko ukrao mobilni telefon ili ako ti neko preti i pri tome od tebe traži da mu predaš neku tvoju stvar. Lično pravo se odnosi na tebe kao ličnost. Na primer, neko te je udario, neko te dodiruje, neko te vređa, neko ti preti. Pretnja može biti direktna ili upućena putem društvenih mreža, raznih Viber grupa i tako dalje. Navedene radnje iz primera u krivičnom postupku nazivaju se krivično delo.
Oštećeni je reč koja će se koristiti u krivičnom postupku, a u vodiču će se koristiti reč žrtva, jer žrtva ima pravo da traži naknadu štete i za duševne bolove. To se zove NEMATERIJALNA ŠTETA.
Krivični postupak je zakonom regulisan postupak koji će ti pomoći da budeš zaštićen ukoliko si žrtva nekog nedozvoljenog ponašanja. U isto vreme, krivični postupak ima za cilj da kazni lice koje ti je nanelo neko zlo.
Krivični postupak je komplikovan i u njemu se koriste izrazi koji su za tebe nerazumljivi. Kako biste ti i tvoji roditelji lakše razumeli postupak, dobijaš posebno lice – punomoćnika – advokata/icu, koje će štititi tvoja prava. Navedena lica moraju posedovati posebna znanja iz oblasti krivičnopravne zaštite deteta.
Krivični postupak najčešće traje jedan duži vremenski period. Zato moraš biti strpljiv!
Osumnjičeni/okrivljeni je lice koje ti je načinilo neko zlo i protiv koga se vodi krivični postupak s ciljem da to lice bude kažnjeno.
Zakonski zastupnik, roditelj, punomoćnik maloletnog lica – advokat, centar za socijalni rad, sve su to lica koja će voditi računa da budeš zaštićen od momenta kad si postao žrtva do momenta dok se ne završi krivični postupak.
Advokat je osoba koja će predstavljati tvoje interese pred policijom, javnim tužilaštvom i sudom.
Centar za socijalni rad je mesto gde ćeš moći, u prisustvu stručnjaka, da izraziš svoje mišljenje kako u vezi s tvojim odnosom s roditeljem tako i u vezi s ostalim licima. Centar je zadužen za to da tvoje mišljenje čuje sudija. U mestu gde živiš postoji centar za socijalni rad.
Dokaz je izuzetno bitna reč. Da bi neko bio kažnjen za nedozvoljeno ponašanje, moraju da se prikupe dokazi. Da bi se prikupili dokazi, izuzetno je bitno da si prvo nekom rekao/la da se nešto desilo. To može biti roditelj, učitelj/ica, nastavnik/ica, pedagog, psiholog, policajac... Nakon prijavljivanja, preduzimaju se radnje kako bi to što ti se desilo bilo zabeleženo i dostavljeno kome treba.
I ti možeš u određenim situacijama da pomogneš i prikupiš dokaze! U vodiču ćeš naći savete kako to da uradiš.
Prava deteta kao žrtve u krivičnom postupku:
- informisanost: dete i roditelj/zakonski zastupnik/staratelj/ usvojilac imaju pravo da budu informisani o svim pravima koja se odnose na dete na jeziku prilagođenom detetu. Svi koji razgovaraju s detetom moraju da poštuju prava deteta i da postupaju s poštovanjem, u skladu s uzrastom, zrelošću i potrebama deteta, uzimajući u obzir i potrebe dece s fizičkim i/ ili mentalnim invaliditetom, kao i potrebe one dece koja imaju poteškoće u komunikaciji;
- zaštita privatnog i porodičnog života: lični podaci deteta, njegov identitet, fotografije, detaljan opis deteta, audio i video-snimci i slično, ne smeju da budu objavljeni, pogotovo u medijima;
- bezbednost i sigurnost: državni organi su dužni da detetu osiguraju zaštitu od povreda, zastrašivanja, osvete i tako dalje.
Razgovor će se obaviti uz pomoć psihologa, pedagoga, ili drugog stručnog lica.
SIP (Služba za informisanje i podršku oštećenima i svedocima u javnim tužilaštvima) Svaka žrtva ima pravo na pomoć i podršku. Iz tog razloga, u svim višim javnim tužilaštvima na teritoriji Republike Srbije oformljene su službe za informisanje i podršku oštećenima i svedocima. SIP vam daje informacije, olakšava pristup postupku i njegovo razumevanje, te pruža zaštitu, ali ne daje pravne savete. Pomoć službe je besplatna.
Sekundarna viktimizacija je termin koji je namenjen roditeljima, zakonskim zastupnicima, kao i državnim organima, i podrazumeva obavezu državnih organa da zaštite dete od nepotrebnog višestrukog saslušavanja pred različitim organima i od strane različitih lica.
Javno tužilaštvo je državni organ čiji je zadatak da sarađuje s policijom kako bi se prvenstveno pružila podrška detetu žrtvi i otkrila osoba koja je izvršila krivično delo. Javni tužilac rukovodi radom policije i komunicira sa stručnim licima čiji je zadatak zaštita interesa deteta. Javni tužilac je taj koji će pred sudom zastupati interese deteta i goniti učinioca krivičnog dela.
Sud je mesto gde će osoba koja je izvršila krivično delo na štetu deteta odgovarati nakon sprovedenog krivičnog postupka. \ Samo protiv osobe koja je starija od 14 godina može da se vodi krivični postupak.
Zaštitnik građana – Ombudsman, državni je organ kome građani mogu da se obrate u cilju zaštite njihovih prava ukoliko nadležni državni organi ne postupaju u skladu s pravilima uspostavljenim radi zaštite prava deteta u krivičnom postupku.