KAKO SE PRIKUPLJAJU DOKAZI?

Od momenta kad je podneta prijava nekom od nadležnih organa (policija, javno tužilaštvo), pristupa se prikupljanju dokaza.

 

Dokaze ne mora da prikuplja samo policija, iako je to njena obaveza. U određenim situacijama, možeš i ti da pomogneš, kao i tvoji roditelji.

 

Određeni dokazi mogu da se predaju policiji i prilikom podnošenja prijave. Na taj način postupak će biti ubrzan i dete će u kraćem vremenskom periodu ostvariti sudsku zaštitu.

 

Koji dokazi najlakše mogu da se prikupe?

  • Odeća u kojoj se dete nalazilo prilikom spornog događaja (sačuvati u tom stanju).
  • Izgled povrede (fotografisati, što može da učini roditelj ili nastavnik u školi).
  • Poruke koje je dete primilo kako u elektronskom tako i u papirnom formatu (sačuvati SMS poruke, mejlove, pisma, poruke na papiru).
  • Video-snimci događaja. Ukoliko se nađu na društvenim mrežama, skinuti ih. Može da prođe dosta vremena od momenta odigravanja događaja do momenta prijavljivanja.
  • Voditi dnevnik o svojim osećanjima i detaljima događaja (npr. datum, mesto, ko je sve učestvovao u događaju). Dnevnik ne mora da bude u papirnom obliku. Može da bude i u tvom telefonu.

 

Ukoliko je dete zadobilo povrede (fizičke, psihičke, seksualne prirode), treba se obratiti lekaru. Svaki lekar je dužan da obavesti policiju nakon pregleda deteta. U tom slučaju, policija će nastaviti dalje prikupljanje dokaza.

 

Prijavite se

Pretraga

Alati Pristupačnosti