Ako se digitalno nasilje dešava na društvenim mrežama, moguće je prijaviti samoj društvenoj mreži i blokirati nasilnika.
Ukoliko se digitalno nasilje dešava unutar školskog okruženja, obratiti se učitelju ili razrednom starešini. Oni imaju utvrđene procedure po kojima postupaju u takvim slučajevima. Pored toga, učenici mogu svaki oblik nasilja da prijave SOS liniji Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije, pozivom na broj 0800/200-201. Pravilnikom o protokolu postupanja u ustanovi u odgovoru na nasilje, zlostavljanje i zanemarivanje detaljno su definisane procedure koje se preduzimaju nakon prijave nasilja.
Digitalno nasilje je moguće prijaviti nadležnim državnim organima.
- Krivična prijava se može podneti usmeno ili pisano u najbližoj stanici policije ili besplatnim pozivom na 192. U okviru Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije, digitalno nasilje se može direktno prijaviti Odeljenju za borbu protiv visokotehnološkog kriminala pozivom na broj 011/306-2000 ili slanjem elektronske pošte na imejl (childprotection@mup.gov.rs).
- Nakon podnošenja krivične prijave (u kojoj treba navesti okolnosti u kojima je došlo do digitalnog nasilja, podatke o digitalnom nasilniku, o tome u kom periodu se dešavalo ili se i dalje odvija digitalno nasilje, uz navođenje dokaza koji potvrđuju navedene činjenice), policija obaveštava tužioca, koji se izjašnjava o tome da li ima elemenata krivičnih dela digitalnog nasilja i da li će biti pokrenuta istraga u tom predmetu. Većina krivičnih dela koja spadaju u digitalno nasilje se goni po službenoj dužnosti. Posle podnošenja krivične prijave, javni tužilac preduzima krivično gonjenje.
- U najširem smislu, izvršenje krivičnog dela neovlašćeno korišćenje računara ili računarske mreže (čl. 304 Krivičnog zakonika) može se podvesti pod digitalno nasilje. U tom slučaju, umesto krivične prijave, podnosi se privatna krivična tužba. Ona se podnosi nadležnom sudu i njome privatni tužilac / žrtva digitalnog nasilja, umesto javnog tužioca, pokreće krivični postupak. Privatna krivična tužba se podnosi u roku od tri meseca od saznanja za izvršeno krivično delo. Ako se ne podnose u ovom roku, dolazi do gubitka prava za podnošenje privatne krivične tužbe. Međutim, tada žrtva digitalnog nasilja može da pokrene parnični postupak radi naknade štete koja joj je prouzrokovana izvršenjem ovog krivičnog dela. Dodatno, ako žrtva digitalnog nasilja podnese krivičnu prijavu, a u toku krivičnog postupka se utvrdi da je reč o krivičnom delu koje se goni po privatnoj tužbi, smatraće se da je to učinjeno u zakonom propisanim rokovima za podnošenje privatne krivične tužbe.
- U slučaju digitalnog nasilja, za teritoriju Republike Srbije nadležno je Posebno odeljenje za borbu protiv visokotehnološkog kriminala (ili Posebno tužilaštvo), koje je obrazovano u okviru Višeg javnog tužilaštva u Beogradu. Građani Srbije digitalno nasilje mogu direktno prijaviti ovom tužilaštvu pozivom na broj 011/3601-272 ili slanjem elektronske pošte na imejl (vtk@beograd.vtk.jt.rs).