U prethodnih pet godina deca i mladi sve više su bili izloženi digitalnom nasilju, pokazuju istraživanja Krovne organizacije mladih Srbije. U periodu od 2019. do 2021. godine zabeležen je stabilan trend, gde je 37% ispitanih izjavilo da je bilo izloženo digitalnom nasilju, dok se taj procenat 2022. godine povećao na 40%, odnosno u 2023. godini je čak 47% ispitanih izjavilo da je bilo izloženo digitalnom nasilju.
Na konferenciji prilikom obeležavanja Međunarodnog dana sigurnijeg interneta 2023. godine, istaknuto je da 86% dece i tinejdžera uzrasta od 9 do 17 godina u Srbiji koristi internet svakodnevno, a čak 16% dece u Srbiji je iskusilo zlostavljanje preko interneta. Zatim, u okviru međunarodnog projekta „DeSHAME“ sprovedeno je istraživanje o rizičnim ponašanjima, seksualnom uznemiravanju i izloženosti mladih seksualnim sadržajima na internetu, koje je obuhvatilo 2.950 učenika iz 40 srednjih škola u Srbiji. Nalazi ovog istraživanja su alarmantni u pogledu utvrđenog vremena koje srednjoškolci provode na internetu i sadržaja koje šalju/primaju: 9,4% mladih na internetu boravi duže od osam sati dnevno, 27,5% ispitanika je primilo seksualni sadržaj od osobe koju ne poznaje, dok je 24% primilo takav sadržaj od osoba koje poznaje. Dakle, ovi nalazi potvrđuju činjenicu da su deca i mladi najranjiviji u digitalnom prostoru.
U decembru 2021. godine, dvadesetjednogodišnja jutjuberka i influenserka iz Beograda je izvršila samoubistvo zbog zlostavljanja na društvenim mrežama. Takođe, dvadesetdvogodišnji momak iz Laktaša je izvršio samoubistvo oktobra 2022. godine nakon što su radnici benzinske pumpe objavili na društvenim mrežama razgovor za posao koji su obavili s njim. Posle toga je ovaj mladić danima ismevan, a pretpostavlja se da zbog toga i izvršio samoubistvo.