Moguće je i da krivična prijava bude odbačena ako osumnjičeni izvrši neku od obaveza koje mu je prethodno javni tužilac naložio da izvrši. To se zove odlaganje krivičnog gonjenja ili „uslovni oportunitet“. Za oštećenog je važno da zna da javni tužilac može da naredi osumnjičenom da nadoknadi pričinjenu štetu ili da otkloni štetne posledice koje su nastale krivičnim delom.
Odlaganje krivičnog gonjenja moguće je samo za krivična dela za koja je predviđena novčana kazna ili kazna zatvora do pet godina. Postoje i druga ograničenja za primenu odlaganja krivičnog gonjenja, recimo, ne može se primeniti odlaganje prema osumnjičenom ako je prethodno dva puta već primenjen oportunitet za isto delo.
Zakonik predviđa da sledeće obaveze mogu da budu naložene osumnjičenom: 1) da osumnjičeni otkloni štetnu posledicu nastalu izvršenjem krivičnog dela ili naknadi pričinjenu štetu; 2) da plati određeni novčani iznos u korist humanitarne organizacije, fonda ili javne ustanove; 3) da obavi određeni društveno-korisni ili humanitarni rad; 4) da ispuni dospele obaveze izdržavanja; 5) da se podvrgne odvikavanju od alkohola ili opojnih droga; 6) da se podvrgne psihosocijalnom tretmanu radi otklanjanja uzroka nasilničkog ponašanja; 7) da izvrši obavezu ustanovljenu pravosnažnom odlukom suda, odnosno da poštuje ograničenje utvrđeno pravosnažnom sudskom odlukom. Postavlja se pitanje da li se odlaganje može primeniti za krivična dela za koja je zaprećena kazna do pet godina zatvora ako je predviđeno obavezno izricanje mere bezbednosti (oduzimanja predmeta ili zabrane upravljanja motornim vozilom). Odgovor je ne, tako da, ukoliko javni tužilac primeni odlaganje krivičnog gonjenja za krivično delo za koje se mora izreći zabrana upravljanja motornim vozilom, primena odlaganja krivičnog gonjenja je nezakonita.