Oštećeni kao tužilac, privatni tužilac i oštećeni mogu da budu ispitani kao svedoci, jer, po logici stvari, imaju saznanja o krivičnom delu i učiniocu dela. Svedoku oštećenom se dostavlja poziv za svedočenje, izuzev ako je u pitanju lice koje je mlađe od 16 godina, kada se pozivanje vrši preko roditelja ili osobe koja je zakonski zastupnik svedoka oštećenog. Oštećeni kao tužilac, privatni tužilac ili oštećeni mora da se odazove pozivu da svedoči, osim ako je svedok oslobođen od dužnosti svedočenja ili je ta dužnost isključena.
Šta se dešava ako se svedok ne odazove na poziv?
Ako svedok-oštećeni bez opravdanja izostane ili se bez odobrenja ili opravdanog razloga udalji s mesta gde treba da bude ispitan, može biti prinudno doveden, a može i biti novčano kažnjen. Ukoliko svedok oštećeni nije u mogućnosti da dođe u sud zbog starosti ili bolesti, može biti saslušan u svom stanu.
Kome se svedok oštećeni javlja po pozivu suda za svedočenje?
Kada dođe u zgradu suda, svedok oštećeni treba da se uputi prema sudnici gde se održava suđenje i da sačeka ispred sudnice poziv radnika suda da uđe u sudnicu i svedoči. Kad uđe u sudinicu, sudija će pokazati svedoku oštećenom mesto u sudnici odakle će svedočiti. Nakon toga, svedok polože zakletvu. Sudija će potom zatražiti od svedoka da saopšti lične podatke (ime, prezime, adresa stanovanja) i da kaže šta zna o krivičnom delu kojim je oštećen. Bitno je da svedok oštećeni iznese sva saznanja koja poseduje o konkretnom događaju. Potom slede pitanja svedoku oštećenom. Prvi pitanja postavlja javni tužilac. Ako je suđenje zakazano na osnovu privatne krivične tužbe drugog oštećenog, pitanja će postavljati okrivljeni i branilac kada svedoči privatni tužilac. Tokom izlaganja, svedok je dužan da stoji, osim ako mu zbog zdravstvenog stanja ili drugih opravdanih razloga sudija ne odobri da iskaz iznese sedeći. Svedok može da napusti sudnicu tek kada mu to dozvoli sudija.