Zaštitnik građana je nezavisan državni organ, izabran od strane Narodne skupštine, koji štiti prava građana i kontroliše rad organa državne uprave, organa nadležnog za pravnu zaštitu imovinskih prava i interesa Republike Srbije, kao i drugih organa i organizacija, preduzeća i ustanova kojima su poverena javna ovlašćenja.
Zaštitnik građana nije ovlašćen da kontroliše rad sudova i javnih tužilaštava, Ustavnog suda, Narodne skupštine, predsednika Republike i Vlade.
Zaštitnik građana pokreće postupak po pritužbi građana ili po sopstvenoj inicijativi. Pritužbu Zaštitniku građana može da podnese svako fizičko ili pravno lice, domaće ili strano, koje smatra da mu je aktom, radnjom ili nečinjenjem organa uprave povređeno ljudsko ili manjinsko pravo i sloboda.
Organi uprave imaju obavezu da sarađuju sa Zaštitnikom građana, da mu omoguće pristup prostorijama i da stave na raspolaganje sve podatke kojima raspolažu, a koji su od značaja za postupak koji vodi.
Zaštitnik građana nije ovlašćen da izriče bilo kakve sankcije, već izriče preporuke koje prvenstveno deluju snagom argumenata i ukazuju na pravila dobre uprave.
Ukoliko, međutim, utvrdi da je došlo do kakve povrede prava građana ili propusta kojim je građaninu pričinjena materijalna ili druga šteta, koji ne bivaju otklonjeni po njegovoj preporuci, Zaštitnik građana je ovlašćen da preporuči razrešenje funkcionera, odnosno da inicira pokretanje disciplinskog postupka protiv zaposlenog u organu uprave koji je povredio prava građana ili načinio propust kojim je građaninu pričinjena materijalna ili druga šteta.