Žrtve i svedoci zločina imaju pravo na pomoć i podršku i to je obaveza ne samo države, već i čitavog društva. U tom cilju, uspostavljen je čitav spektar službi i organizacija koje ovim grupama pružaju podršku i pomoć.
U svim višim javnim tužilaštvima, kao i u Tužilaštvu za organizovani kriminal, Tužilaštvu za ratne zločine i Prvom osnovnom javnom tužilaštvu u Beogradu, uspostavljene su službe informisanja i podrške žrtvama, dok su u svim višim sudovima uspostavljene službe za pomoć i podršku svedocima i oštećenima. Tu su, naravno, i centri za socijalni rad, koji imaju niz ovlašćenja kojima mogu pomoći žrtvama i svedocima, između ostalog, u okviru njih postoje i sigurne kuće i prihvatilišta za žrtve nasilja. Poseban vid podrške žrtvama pruža Centar za zaštitu žrtava trgovine ljudima.
Određene organizacije civilnog društva takođe pružaju pomoć žrtvama krivičnih dela. Pojedine organizacije pružaju pomoć svim žrtvama, bez obzira na vrstu krivičnih dela, dok su druge specijalizovane za podršku određenim, najčešće posebno osetljivim i marginalizovanim grupama.
Spisak svih organizacija, službi i institucija koje pružaju pomoć i podršku žrtvama krivičnih dela u Srbiji, zajedno s adresama i brojevima telefona, može se naći na internet stranici: www.interaktivnamapa.rs.
Spisak organizacija civilnog društva koje pružaju besplatnu individualnu podršku ženama koje su preživele muško nasilje može se naći na internet stranici: www.zeneprotivnasilja.net/onama/spisak-organizacija.