Evropski sud za ljudska prava je sudski organ Saveta Evrope čije su članice države potpisnice Evropske konvencije o ljudskim pravima. Sud ima sedište u Strazburu i čini ga 46 sudija, po jedan iz svake zemlje Saveta Evrope.
Da li ste znali?
Potpisnici Evropske konvencije o ljudskim pravima ne smeju u svom pravnom sistemu imati sankciju smrtne kazne.
Postupak pred ovim sudom može pokrenuti svako lice koje smatra da mu je odlukom suda njegove države povređeno neko pravo zaštićeno Evropskom konvencijom o ljudskim pravima, pod uslovom da su iscrpljeni svi pravni lekovi u zemlji u kojoj je spor vođen. Postupak se može pokrenuti u roku od četiri meseca od prijema odluke poslednjeg nadležnog nacionalnog organa (u Srbiji je to Ustavni sud) i on se vodi protiv države koja podnosiocu predstavke nije zaštitila pravo čija je zaštita proklamovana Konvencijom.
Kako pokrenuti postupak pred Evropskim sudom za ljudska prava?
Detaljno uputstvo, zajedno s obrascem predstavke, može se naći na zvaničnoj internet stranici Evropskog suda za ljudska prava.
Presude ovog suda su obavezujuće za državu na čiju su štetu donete. Evropski sud za ljudska prava konstatuje u presudi da li je bilo povrede ljudskih prava i dosuđuje naknadu nematerijalne štete za povredu. U ređim situacijama, nalaže se državi da otkloni uzroke povrede ljudskih prava. Sprovođenje odluka ovog suda od strane države prati Komitet ministara Saveta Evrope, koji može izreći sankcije državi koja ne sprovodi odluke Suda. Sankcije za nesprovođenje odluke Suda mogu biti različitog tipa, pa tako država može biti suspendovana ili čak izbačena iz Saveta Evrope.
Prava i slobode zajemčene Evropskom konvencijom o ljudskim pravima su:
- pravo na život;
- zabrana mučenja;
- zabrana ropstva i prinudnog rada;
- pravo na slobodu i bezbednost;
- pravo na pravično suđenje;
- kažnjavanje samo na osnovu zakona;
- pravo na poštovanje privatnog i porodičnog života;
- sloboda misli, savesti i veroispovesti;
- sloboda izražavanja;
- sloboda okupljanja i udruživanja;
- pravo na sklapanje braka;
- pravo na delotvorni pravni lek;
- zabrana diskriminacije.