Nakon što podnesete predstavku, sudija pojedinac ispituje da li su ispunjeni uslovi prihvatljivosti, odnosno da li je predstavka izjavljena blagovremeno, da li su iscrpljeni svi pravni mehanizmi u Srbiji, kao i da li su ispunjeni ostali uslovi iz Konvencije ili je predstavka očigledno neprihvatljiva, u smislu da je, bez ikakve dodatne analize, očigledno da se ne radi o povredi prava zagarantovanog Konvencijom. U tom slučaju, predstavka će biti odbačena.
U slučaju da Sud donese odluku kojom odbaci predstavku kao neprihvatljivu, takva odluka je konačna i protiv nje nije moguće izjaviti žalbu.
Ukoliko su zadovoljeni svi uslovi, predstavka se šalje Vladi Srbije na izjašnjenje u vezi s povredama prava na koje ste ukazali.
Po izjašnjenju Vlade u vezi s navodima iz predstavke i dokazima koje ste priložili uz nju, Sud Vam šalje njeno izjašnjenje, na koje imate pravo i određeni rok da se izjasnite.
Ovaj vid komunikacije se može obnoviti ukoliko Sud nađe da je tako nešto potrebno, odnosno može okrenuti još jedan krug međusobnih izjašnjenja stranaka u sporu.
Tokom celog postupka pred ESLJP-om, podnosilac i država mogu postići takozvano prijateljsko poravnanje, odnosno mogu sporazumno rešiti spor u kojem se nalaze. Ukoliko se postigne poravnanje, Sud donosi odluku kojom prihvata takvo poravnanje i skida s liste predmeta predstavku podnosioca.
Kada Sud zaključi da su stvari dovoljno raspravljene, doneće odluku o osnovanosti navoda o postojanju povrede prava.
Postupci pred Sudom se odvijaju pisanim putem, s tim što Sud može odlučiti da održi javnu raspravu u zgradi Suda u Strazburu u predmetu za koji smatra da postoji potreba za tim.
Razmatranje predstavke pred Sudom je besplatno.