Održana Tematska otvorena vrata „Kako obezbediti efikasnost i pravičnost u izvršnom postupku?“ u Osnovnom sudu u Somboru
Druga po redu Tematska otvorena vrata u Osnovnom sudu u Somboru održana su 30. januara 2020. godine na temu „Kako obezbediti efikasnost i pravičnost u izvršnom postupku?“ na kojoj su učešće uzeli profesor dr. Vesna Petrović u ime Beogradskog centra za ljudska prava, Dejan Milivojević, izvršni sudija Osnovnog suda u Somboru, Goran Milosavić, javni izvršitelj za područje Višeg i Privrendog suda u Somboru, Vesna Martinović, sudija Osnovnog suda u Somboru i član Upravnog odbora Društva sudija Srbije i Sonja Prostran, viši pravna savetnica na USAID Projektu vladavine prava.
Skup je otvorila i istim moderirala, profesor dr. Vesna Petrović koja je uputila prisutne da je cilj sprovođenja projekta da pravosuđe približi građanima, te da je u tom pravcu, pored održavanja tematskih debata širom Srbije, izrađen i na sajtu otvorenavratapravosudja.rs objavljen veliki broj blogova, infografika i vodiča.
Dejan Milivojević, izvršni sudija Osnovnog suda u Somboru, govorio je o usvojenim izmenama i dopunama Zakona o izvršenju i obezbeđenju, kao i o promenjenoj, redukovanoj, ulozi suda u skladu sa tim izmenama. Naveo je da je u sudskoj nadležnosti, u pogledu vođenja postupka i odlučivanja ostalo samo činjenje, odnosno nečinjenje, koje može sprovesti samo izvršni dužnik, vraćanje zaposlenog na rad, kao i izvršenja iz oblasti porodičnih odnosa, što ne obuhvata naplatu zakonskog izdržavanja. Istakao je da je jedan od osnovnih nedostataka izvršnog postupka bio problem neadekvatnog uređenja pitanja dostavljanja, te je u tom smislu pohvalio nove izmene zakona i uvođenje elektronske oglasne table.
Goran Milosavić, javni izvršitelj za područje Višeg i Privrendog suda u Somboru, uputio je prisutne u istorijat zakona o izvršenju i obezbeđenju i ulogu javnih izvršitelja. Smatra da je prilikom izrade zakonskih izmena vođeno dosta računa o praksi. Istakao je da javni izvršitelji postupaju po najvišim načelima javnosti, dostupnosti i pristupačnosti. Kao i sudija Milivojević, izvršitelj Milosavić je istakao značaj dostavljanja u izvršnom postupku.
Vesna Martinović, sudija Osnovnog suda u Somboru i član Upravnog odbora Društva sudija Srbije, uputila je prisutne u ulogu organizacija civilnog društva u ostvarivanju efkasnosti i pravičnosti u postupku pred sudom. Istakla je neophodnost unapređenja sistema obuke kako sudija tako i zaposlenih u pravosuđu kako bi se unapredili efikasnost i dostupnost suda. Pozvala je građane da se uključe u diskusiju, ali i da posete internet strancu projekta, kao i da se neposredno obrate organizacijama civilnog društva i strukovnim udruženjima u slučaju da im je potrebno neko objašnjenje ili pomoć iz oblasti funkcionisanja rada pravosuđa.
Sonja Prostran, viši pravna savetnica na USAID Projektu vladavine prava, istakla je da se USAID duže vreme bavi reformom izvršnog postupka, ali je ovo prvi put da se USAID bavi izvršnim postupkom sa aspekta građana, odnosno ljudskih prava, jer je izvršni postupak postao „par ekselans“ test za ljudska prava. Istakla je da su mnoga rešenja izmenjenog zakona uvedena upravo da bi se poboljšao položaj dužnika, u smislu smanjenja troškova izvršnog postupka i skraćivanja njegovog trajanja. Kako bi građanima objasnila jednostavnost pristupa elektosnoj oglasnoj tabli, Sonja Prostran je prisutnim građanima prikazala kratak edukativni film.
Agenda_Tematska otvorena vrata_Sombor (30.01.2019.)
Održana Tematska otvorena vrata „Zašto suđenja dugo traju“ u Osnovnom sudu u Somboru
Tematska otvorena vrata pod nazivom „Zašto suđenja dugo traju?“ održana su 7. septembra 2019. godine u prostorijama Osnovnog suda u Somboru. Cilj ovog događaja je ostvarivanje neposrednog kontakta i komunikacije između građana i predstavnika sudskih institucija, a pre svega otklanjanje predrasuda i negativnih stavova koje građani imaju prema radu suda, odnosno upoznavanje građana sa svim izazovima sa kojima se sudovi susreću u svakodnevnom radu.
Sutkinja Aleksandra Medurić Kalčan, predsednica Osnovnog suda u Somboru, je prisutnim građanima detaljno predstavila ulogu suda i njegovo funkcionisanje. U svom izlaganju dotakla se velikog broja razloga dugog trajanja sudskih postupaka, kao što su problemi sa nedovoljnim brojem sudija i sudskog osoblja, dostavljanjem i obezbeđivanjem prisustva lica na glavnom pretresu, ali i onih koji potiču od samih učesnika u postupku, odn. sudija i stranaka, čak i veštaka, koji ponekad takođe svojim ponašanjem doprinose tome da postupci traju jako dugo. Ipak, kako je sutkinja istakla, Osnovni sud u Somboru je u poslednjih nekoliko godina znatno unapredio efikasnost u svom radu i po statističkim parametrima spada među bolje sudove u Srbiji.
Reč je potom preuzeo parnični sudija Igor Novković, koji je prisutnima na nizu praktičnih primera, ilustrovanih svakodnevnim životnim situacijama, približio problematiku dugog trajanja sudskih postupaka u materiji u kojoj on postupa. Kao osnovni problem, iz kog proizilazi dosta poteškoća u radu suda, naveo je nekvalitetne i loše napisane zakone, koji se pri tom često i neplanski menjaju, što iziskuje potrebu za tumačenjem zakona, a što dovodi do loše i neujednačene sudske prakse u sličnim stvarima. Sudija Novković je posebno apostrofirao i činjenicu da same parnične stranke neretko svojim ponašanjem i izbegavanjem ili odlaganjem izvršenja obaveza dovode do dugog trajanja postupaka, ali i velikih troškova koje to izaziva, na primeru postupka koji se vodi zbog duga od 3000 dinara, a koji sa svim troškovima koje suđenje podrazumeva na kraju naraste i do nekoliko stotina hiljada dinara. Po rečima sudije Novkovića, i država je direktno kriva za ovaj problem u radu sudova jer, na prvom mestu, ne izdvaja dovoljno sredstava za njihov rad, a sa druge strane, i sama učestvuje u velikom broju postupaka u kojima se ponaša neodgovorno jer ni na koji način ne podstiče stranke na zaključenje poravnanja ili na drugi način okončanja postupka.
Sutkinja Vesna Martinović je prisutnima predočila način na koji se strukovna udruženja bore za vladavinu prava, na taj način pomažući svim građanima, pošto je njeno važenje svima u interesu. Istakla je da je ona član Društva sudija Srbije, u čijem se upravnom odboru nalazi, i da to udruženje, kao i ostala udruženja, deluje tako što organizuje različite stručne skupove na kojima se razgovara o aktuelnim pitanjima vladavine prava, kako između predstavnika nacionalnih, tako i međunarodnih strukovnih udruženja i organizacija, zatim, da strukovna udruženja obaveštavaju samu javnost i nosioce vlasti o svim problemima i pozivaju ih da te nedostatke otklone. Zaključila je time da su strukovna udruženja prepoznala potrebu za međusobnom saradnjom i da su sva udruženja bila jedinstvena kada je u pitanju nezavisnost pravosuđa tokom izmena Ustava.
Na ovom događaju, i pored velike posećenosti, građani nisu izrazili spremnost da sa panelistima prodiskutuju na teme kojima se događaj bavio.
Projekat „Otvorena vrata pravosuđa“ za cilj ima jačanje poverenja građana u rad pravosudnih institucija kroz poboljšanje komunikacije između građana i pravosuđa. Projekat realizuje koalicija koju čine 12 organizacija koje se bave ljudskim pravima i razvojem demokratije, kao i strukovna udruženja pravosuđa.
Agenda_Tematska otvorena vrata_Sombor (07.10.2019.)