Održana Tematska otvorena vrata „Kako obezbediti efikasnost i pravičnost u izvršnom postupku?“ u Osnovnom sudu u Pančevu
Druga po redu Tematska otvorena vrata u Osnovnom sudu u Pančevu održana su 16. januara 2020. godine na temu „Kako obezbediti efikasnost i pravičnost u izvršnom postupku?“, gde su učešće uzeli predsednica Osnovnog suda u Pančevu Jasmina Petrović, Marija Branković iz Udruženja tužilaca Srbije, sutkinja Osnovnog suda u Pančevu sa desetogodišnjim iskustvom Ivanka Blagojević, Javni izvršitelj za područje Višeg suda u Pančevu i Privrednog suda u Pančevu Filip Stanković, Saša Đorđević iz Beogradskog centra za bezbednosnu politiku i Sonja Prostran, viši pravna savetnica na USAID Projektu vladavine prava.
Skup je otvorila predsednica Osnovnog suda u Pančevu Jasmina Petrović, koja je predstavila govornike i objasnila kako je cilj događaja da „približe građanima pravosuđe i da oni sagledaju svu težinu našeg postupanja”.
Marija Branković iz Udruženja tužilaca Srbije je moderirala skupom. Na početku je govorila sutkinja Osnovnog suda u Pančevu sa desetogodišnjim iskustvom Ivanka Blagojević, koja se fokusirala na prošlogodišnje izmene pravnog okvira izvršenja i obezbeđenja.
Sutkinja Blagojević je istakla da je zakonodavac promenama Zakona o izvršenju i obezbeđenju hteo da omogući veću zaštitu prava građana, efikasniju primenu imperativnih normi i bolje poštovanje načela srazmernosti, odnosno da se „sredstvo i predmet izvršenja određuje prema visini potraživanja”. Sutkinja Blagojević je objasnila učesnicima tribine razlike u nadležnostima sudova i javnih izvršitelja.
Javni izvršitelj za područje Višeg suda u Pančevu i Privrednog suda u Pančevu Filip Stanković najpre je napomenuo da je još uvek rano govoriti o koristima Zakona o izvršenju i obezbeđenju jer je „potrebno da prođe malo vremena da se vide praktični rezultati”. Jedna od boljih novina je dobrovoljno namirenje. Prema mišljenju Stankovića, dostavljanje je bitno za dužnika i poverioca. Zakonodavac je uveo elektronsku oglasnu tablu. „To je dobro rešenje zato što će svi moći u realnom vremenu da vide da li postoji određena pismena koja su upućena njima”, rekao je Stanković. Zakonodavac je uveo i elektronsku prodaju. Stanković je naglasio da su bitni podzakonski akti koji prate Zakon o izvršenju i obezbeđenju jer od njih umnogome zavisi i efikasnost i trošak izvršnog postupka.
Saša Đorđević iz Beogradskog centra za bezbednosnu politiku govorio je tome kako civilno društvo pomaže građanima u pristupu pravde. Na početku je objasnio kako se osniva udruženje građana. Đorđević je posle naveo nekoliko funkcija civilnog društva: 1) istraživanje određenog problema, pokušavajući da ga analizira iz različitih uglova i perspektive, 2) pružanje pravnih saveta i pomoći građanima u konkretnim situacijama, 3) stavljanje nekih tema na dnevni red medija. Objasnio je i šta radi udruženje građana Krov nad glavom zbog veze sa javnim izvršiteljima.
Na kraju je govorila Sonja Prostran, viši pravna savetnica na USAID Projektu vladavine prava. Prostran je najpre istakla da je izvršenje ugovora i presuda „rak rana i bolna tema za većinu zemalja ovog dela sveta, od kojih su neke deo EU, i da se sa izvršnim predmetima jednako kao i Srbija recimo bori i Slovenija koja ih ima jako jako mnogo”. USAID je svojim aktivnostima u oblasti izvršenja i obezbeđenja hteo da skrati trajanje izvršnog postupka, pojeftini postupak kroz elektronsko pravo i da se svi dokumenti potrebni za postupak izvršenja mogu dobiti na jedan klik, a ne na dopisivanje, rekla je Prostran.
Agenda_Tematska otvorena vrata_Pančevo (16.01.2020.)
Održana Tematska otvorena vrata „Zašto suđenja dugo traju“ u Osnovnom sudu u Pančevu
Tematska otvorena vrata „Zašto suđenja dugo traju“ održana su 26.septembra 2019. godine u Osnovnom sudu u Pančevu na kojem su sudije i tužioci razgovarali sa građanima o radu suda kao i o problemima koji su doveli do toga da suđenja dugo traju. Učesnici na skupu bili su Jasmina Petrović, Predsednica Osnovnog suda u Pančevu, Marijana Mravik, sutkinja u Osnovnom sudu i Ana Kurai, zamenica Višeg javnog tužioca u Pančevu.
Predsednica suda Jasmina Petrović rekla je da je ovo značajan dan za sud jer je otvorio vrata za građane i dodala da je ovakvi skupovi doprinose poboljšanju komunikacije između građana i predstavnika pravosudnih institucija. Predsednica je govorila šta je konkretno Osnovni sud u Pančevu uradio povodom rešavanja starih predmeta. Urađena je analiza kojom su utvrđeni razlozi problema starih predmeta, a jedan od njih je manjak kadrova, problem dostavljanja. Prema rečima Predsednice suda i pored svih problema Osnovni sud u Pančevu je postigao značajne rezultate. Pozvala je građane da koriste alternativne načine rešavanja sporova, jer na takav način i ishod je izvesniji.
Marijana Mravik, sutkinja u Osnovnom sudu u Pančevu govorila je o aktivnostima koje preduzimaju državni organi kako bi se ubrzao postupak odnosno kako bi se dužina suđenja skratila. Takođe, upoznala je prisutne koje su konkretne mere koje sud preuzima u rešavanju starih predmeta kao što su zakazivanje ročišta u što kraćem roku, stvaranje posebnih timova, odeljenja kako bi sistemski prikazali stari predmet kako bi se rešio u što kraćem roku, redovno izveštavanje Predsednika suda o tome koje su mere preduzete. Napomenula je da sud ima info pult na kome sudijski saradnici pružaju opšte pravne informacije zainteresovanim građanima o besplatnoj pravnoj pomoći, o medijaciji (posredništvu) u postupcima i mirno rešavanje sporova koje skraćuje trajanje postupka i bitno umanjuje troškove, i građanima i sudu.
Zamenica Višeg javnog tužioca u Pančevu, Ana Kurai govorila je o novim zaduženjima i obavezama koje su tužioci dobili uvođenjem novog Zakona o krivičnom postupku 2013.godine. Dodala da i pored reforme postoje i stari predmeti u tužilaštvima, zbog nedostatka kadrova, prostornih problema kada je reč o osnovnim tužilaštvima. Najveći broj starih predmeta je bio koruptivne prirode, što je rešeno uvođenjem posebnih odeljenja.
Agenda_Tematska otvorena vrata_Pančevo (26. septembar 2019.)